Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní

Poslechněte si rozhovory s jednotlivými protagonisty a protagonistkami výstavy

Vdávala jsem se z lásky

Foto: Björn Steinz

"Já jsem se vdávala z lásky, nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že budu mít vztah s ženama...ve vztazích hraje obrovskou roli ta psychická blízkost, a jestliže máme silný vztah k člověku, tak je to v podstatě jedno, jestli to je muž nebo žena."

To ty máš problém, tak si ho vyřeš

Foto: Miroslava Trusková

"Když mi někdo začal něco vytýkat nebo mi takzvaně radit, tak jsem mu říkal: 'Prosim tě ale já nemám žádný problém, to ty máš problém, tak si ho vyřeš.'"

 

Homosexuálové byli jen na karikaturní bázi

Foto: Michal Šeba

"Když pamatuji moje mládí, tak to, že existují homosexuální osoby, bylo něco, co náleží do oblasti sprostých vtipů. To moje uvědomování spadlo to závěru 80tek. Když se se předtím díval na ty karikatury ve filmech, tak jsem to bral tak, že mě se to netýká a nijak jsem to neřešil a vlastně i během toho mého uvědomování jsem byl navyklý na tu heteronormativitu společnosti a nijak zvlášť jsem si to nebral."

Nevědí, že nevědí...

Foto: Áša Sárová

"Největší problém je, že v těch organizacích jsou lidé, kteří nevědí, že nevědí. Automaticky se předpokládá, že všichni klienty a klientky jsou heterosexuální."

 

Já jsem byl ta tříska

Foto: Dan Hromada

"Na škole, kde jsem učil vypukla aféra kolem kolegy, který byl stejné orientace a v tu chvíli jsem byl pozván na školskou správu. Řekli mi, že já jsem naprosto v pořádku, ale že jistě uznám, že s takovouto orientací nesmím předstupovat před žákyně...Když se kácí les, padají i třísky a já jsem byl ta tříska."

Možná jsem to neměl dělat

Foto: Miroslava Trusková

"Já jsem svůj život prožíval jako gay, možná jsem to neměl dělat, ale bylo velmi těžký se tomu ubránit. Tenrát jsem se do značné míry cítil opuštěný a osamělý. Dneska ne."

 

Mně to nepřišlo jako nic nepatřičnýho

Foto: Michal Šeba

"Mně to nepřišlo jako něco nepatřičnýho, já jsem se nepídila po tom, proč inklinuju právě k téhle nádherné ženě. Až postupně někdy ve 23 jsem si náhodou přečetla knihu Studna osamění a najednou jsem si říkala 'Aha, tak ono je to možná jinak se mnou!'

Bylo to takový zemětřesení

Foto: Dan Hromada

"Reakce jsou a byly zvláštní. Celou řadu lidí, zvlášť z toho církevního prostředí, jsem ztratil nebo se naučil postrádat. Je spousta lidí, který mě přestali zdravit, dělají, že mě neznají...Bylo to takový zemětřesení, který teda bylo způsobený asi i tím, jak dlouho trvalo to moje heterosexuální manželství."

Karoliny Světlé 18
110 00 Praha 1

IČ: 00571709

Kontakt pro darující

Jana Janovčíková
E: jana.janovcikova@zivot90.cz
T: +420 774 394 190